Rodzaje szkieł do okularów - VISIONS OPTYK

Rodzaje szkieł do okularów

Dobór odpowiednich szkieł do okularów zależy od wady wzroku pacjenta oraz ich przeznaczenia. Szkła okularowe wykonane są z  różnych materiałów, a w związku z tym rożnią się od siebie – również wyglądem.

1. Soczewki mineralne, organiczne i poliwęglanowe

Ze względu na rodzaj materiał użyty do produkcji soczewek wyróżnia się soczewki mineralne, soczewki organiczne, soczewki o wyższym współczynniku załamania czyli tzw. indeksie oraz soczewki poliwęglanowe.

Soczewki mineralne
czyli tzw. szklane soczewki, soczewki organiczne (potocznie nazwane plastikowymi) mają wysokie własności optyczne, są lżejsze od mineralnych i bardziej wytrzymałe, soczewki o wyższym współczynniku załamania czyli tzw. indeksie to również soczewki organiczne, ale o 30%, 40% cieńsze od podstawowych, soczewki poliwęglanowe mają to do siebie, że wykazują się bardzo dużą twardości i wytrzymałość mechaniczną. Montowane są przeważnie w oprawach typu "patent" oraz w oprawach sportowych.

2. Soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe

Ze względu na różnice budowy wyróżnia się soczewki jednoogniskowe – przeznaczone do korygowania wady wzroku przy aktywności jednego typu, np. mogą to być okulary tylko do czytania oraz soczewki wieloogniskowe. Soczewka jednoogniskowa stosowana jest głównie do korygowania tzw. starczowzroczności, czyli nadwzroczności pojawiającej się po 40. roku życia. Soczewki dwuogniskowe podzielone są na dwa segmenty: górna część tych soczewek przeznaczona jest do dali, natomiast dolna do bliży. Można więc je stosować bez konieczności zmiany okularów do czytania. Soczewki trzyogniskowe natomiast składają się z trzech segmentów: górnego do dali, środkowego do pracy przy komputerze (odległość pośrednia) i dolnego do bliży.

3. Soczewki progresywne

Odmianą soczewek trzyogniskowych są popularne ostatnimi czasy soczewki progresywne – są to soczewki z tzw. płynną ogniskową. Są nowoczesną alternatywą do soczewek dwuogniskowych (trzyogniskowych) – spełniają podobne zadanie, ale posiadają możliwość korekcji odległości pośrednich i są estetyczniejsze – nie ma wyróżnionych segmentów o różnych ogniskowych. Soczewki takie wyglądają jak soczewki jednoogniskowe. Stosuje się je także głównie przy presbyopii (starczowzroczności).

4. Soczewki asferyczne i fotochromowe

Soczewki asferyczne, w przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek, pozwalają na wyeliminowanie efektu optycznego zniekształcenia oczu i części twarzy oraz poszerzenie pola widzenia poprzez jednakową moc optyczną w każdym punkcie soczewki. Są również znacznie lżejsze i cieńsze. Soczewki fotochromowe zabarwiają się pod wpływem słońca i przypominają nieco okulary przeciwsłoneczne. Brak światła słonecznego powoduje, że soczewki te pozostają przejrzyste, a w przypadku zredukowanego nasłonecznienia (np. przez szybę samochodu) zabarwiają się częściowo.