Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich użycie.

Szkła Progresywne. Dlaczego Tyle Kosztują?

person Dodane przez: Visions Optyk Tarnowskie Góry comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 920

Szkła progresywne. Dlaczego tyle kosztują?

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne zapewniają idealną korektę widzenia na każdej odległości. Zawiera ona kilka mocy optycznych w jednej soczewce. Są to odległości bliży( 40-60 cm), pośredniej (70-100 cm) i na dal. Są soczewkami zdecydowanie lepszymi od dwuogniskowych w jakości widzenia i gładkości przejścia, bez widocznej linii.

Okulary z soczewkami progresywnymi różnią się ceną i jakością w zależności od wielu czynników. Czytając dalej znajdziesz 4 punkty, które odpowiedzą na pytanie co tak na prawdę decydują o cenie soczewek progresywnych.

1.Jakiej firmy wybrać szkła?

Na rynku jest bardzo wiele firm produkujących szkła progresywne bardzo dobrej jakości. Nasz salon optyczny Visions Optyk pracuje na szkłach firmy Essilor, AVM, JZO, PRIME. Oprócz tych firm jest oczywiście wiele innych. Jak wiadomo każda firma zachwala swoje produkty lecz ważną rolę w każdym przypadku odgrywa cena. Czym szkło jest droższe tym jest lepsze. Ale dlaczego tak jest? 

2. Cena. 

Zasadą jest, że im cieńsza i lżejsza soczewka progresywna, tym jest ona zwykle droższa. Ważne jest, aby pamiętać, że najlepsze soczewki progresywne są wytwarzane przy użyciu technologii cyfrowej free form. Polega ona na tym, że soczewka obrabiana jest diamentowym nożem punkt po punkcie powierzchni soczewki. Dzięki tej technologii można wykonać dowolną krzywiznę z z obu stron soczewki. Dzięki technologii free form można wykonywać obliczenia eliminujące aberracje występujące w tradycyjnej technologii.

Soczewki progresywne są wytwarzane przy użyciu plastikowych polimerów. Materiał CR-39 na przykład, jest idealny do małych mocy szkieł. Plastikowe polimery o wysokim indeksie takie jak 1.6, 1.67, 1.74 są stosowane w celu uzyskania cieńszych soczewek, a także lepszej jakości widzenia. Są też droższe od soczewek CR-39. 

Na cenę soczewek progresywnych ma wpływ również to jakie zostały nałożone na szkła powłoki oraz czy soczewki sa np: fotochromowe czy bezbarwne. Producenci różnie nazywają swoje powłoki antrefleksyjne, ale zasada ich działania jest w każdej firmie taka sama. Jedne blokują światło niebieskie emitowane przez ekrany monitorów i tabletów inne posiadają powłoki przeciw parowaniu. Powłok antyrefleksyjnych jest tak na prawdę sporo. Warto więc wysłuchać optyka jakie mają powłoki szkła progresywne, które zamierzamy kupić.

 3. Gdzie kupić szkła progresywne?

Wybierając się po zakup okularów progresywnych warto "obadać teren". Ważne jest to, aby wybrać salon optyczny, który może zaproponować nam dobrej jakości szkła progresywne w rozsądnej cenie oraz z tzw. gwarancją adaptacji. Co to znaczy? Jeśli są to Twoje pierwsze okulary progresywne dostajesz dodatkowe zabezpieczenie w formie przeważnie 3 miesięcznej gwarancji adaptacji czyli możesz nosić i testować swoje nowe okulary przez 3 miesiące, a w razie problemów z przyzwyczajeniem się do nich sprzedawca optyk wymieni Tobie okulary progresywne na 2 pary osobnych okularów. Więc nic nie ryzykujesz. Warto więc spróbować i poznać zasadę działania szkieł progresywnych. Polecam kupować okulary progresywne w renomowanych salonach optycznych. Na temat sieciówek wolę nic nie pisać. 

4. Konstrukcja szkieł progresywnych

Soczewki progresywne mają złożoną konstrukcję dzięki uwzględnieniu wielu mocy optycznych i różnią się rozmiarem kanału pośredniego, płynnością przejścia między mocami optycznymi, co wpływa na koszt. Czym jest szerszy kanał pośredni tym szkło jest droższe. Tanie szkła progresywne mają bardzo wąski kanał pośredni i dlatego np: nie nadają się do jazdy autem lub do pracy przy komputerze. Dobre szkła progresywne mające szeroki kanał progresji powodują to, że "ogarniamy wzrokiem" cały obszar pośredni, a na brzegach nie powstają tzw. aberracje czyli załamania obrazu.

Wnioski

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, gdy wybierasz okulary z soczewkami progresywnymi, są twoje potrzeby: do czego mają Tobie służyć, czy dużo pracujesz przy komputerze, jesteś zawodowym kierowcą czy wykorzystasz w pełni możliwości jakie zapewniają soczewki progresywne. Dlatego nasuwa się pytanie czy warto przepłacać i kupować najdroższe. Fajnie jest, gdy masz wystarczający budżet i możesz sobie pozwolić na wydawanie tyle, ile chcesz, ale czy to naprawdę konieczne?

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password