Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich użycie.

Okulary Na Receptę - Refundacja NFZ

person Dodane przez: Visions Optyk Tarnowskie Góry comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 10456

Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?

Nadchodzi czas, kiedy zaczynamy widzieć słabiej niż wcześniej. Planujemy wiec wybrać sie do okulisty, aby przepisał nam okulary. W tym artykule opowiemy Państwu jak otrzymać dofinansowanie na okulary z NFZ. Na wstępie jednak podkreślę fakt, że Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie sprezentuje nam całych okularów, lecz zwróci jedynie część kosztów poniesionych za szkła.

Jak wspomniałem wcześniej, pierwszym krokiem, aby uzyskać okulary z dofinansowaniem NFZ jest wizyta u okulisty. Musi być to okulista, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na taką wizytę niestety trzeba będzie poczekać. Czas oczekiwania na takie badanie to ok. 1-3 miesięcy. Prywatne badanie nie podlegają refundacji NFZ.

Od 2015 roku żeby zarejestrować się do okulisty potrzebne jest nam skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli mamy już skierowanie możemy we własnym zakresie znaleźć przychodnie, w której dokonamy badania naszego wzroku oraz odbierzemy naszą receptę.

Niestety to jeszcze nie koniec naszych podróży. Aby otrzymać dofinansowanie należy udać się z ową receptą do delegatury NFZ (o to, gdzie takowa się znajduje można zapytać lekarza – zazwyczaj delegatury są lokowane w większych miastach).

Podczas wizyty w dziale refundacji NFZ, pracownik funduszu wypełni brakujące pola i przystawi odpowiednie stemple. Teraz pozostaje już tylko znalezienie zakładu optycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ i odliczy wpisaną na recepcie kwotę od należności za wykonane okulary.

Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?

NFZ dorosłemu ubezpieczeniowcy zwraca 70% z ustalonej przez siebie ceny szkieł, a dla dzieci jest to 100%. Ceny te są przyjęte dla najtańszych szkieł. W rzeczywistości w większości przypadków refundacja wyniesie 35 zł dla dorosłych (do pary szkieł) oraz 50 zł dla dzieci(do pary szkieł).

Przykładowo:

Dorośli:

Soczewka sferyczna od 0,00 do +/-6,00 – 17,50 zł za 1 szkło

Soczewka sferyczna pow. +/- 6,00 – to aż 35 zł za 1 szkło

Dzieci:

Soczewka sferyczna od 0,00 do +/-6,00 – 25 zł za 1 szkło

Soczewka sferyczna pow. +/- 6,00 – to aż 50 zł za 1 szkło

Pamiętaj, że aby uzyskać refundację musisz wykonać okulary w zakładzie optycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ i musi to nastąpić maksymalnie do 3 miesięcy od daty wystawienia recepty przez lekarza.

Jak długo ważna jest recepta na okulary?

Zakłada się, że jest to 3 miesiące od dnia wystawienia (wizyty u okulisty)! Jedna zawsze warto zapytać w salonie optycznym czy recepta po terminie może zostać nadal rozliczona. Jako salon optyczny z podpisaną umową z NFZ zdarzyło nam się rozliczać recepty nawet rok po terminie.

Ile kosztuje zrobienie okularów?

Na cenę końcową okularów składają się zazwyczaj: cena szkieł, oprawek oraz niekiedy „robocizna”. Jeżeli wada jest niewielka i nie mamy specjalnych wymagań to całkowity koszt może zamknąć się w okolicach 100 – 300 zł (- refundacja NFZ). Jednak końcowa cena w dużym stopniu zależy od tego jakie wybierzemy oprawy oraz czy będziemy chcieli posiadać ulepszenia szkieł (np. utwardzanie, indeks, anty-refleks itd.)

www.visionsoptyk.pl

Visions Optyk Tarnowskie Góry

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password