Kiedy wybrać okulary z powłokami antyrefleksyjnymi?

Michał Raczkowski 18 gru, 2013 O okularach Hit: 1383

Kiedy wybrać okulary z powłokami antyrefleksyjnymi?

‣ jeżeli chcesz się pozbyć odbić, refleksów na powierzchni swoich soczewek, które powstają na każdej powierzchni gładkiej

‣ jeżeli chcesz znacznie zmniejszyć zmęczenie swoich oczu, gdyż oko patrząc przez te refleksy wykonuje dodatkowy wysiłek ujawniający się dodatkowym zmęczeniem całego organizmu pod koniec dnia

‣ jeżeli często korzystasz z komputera, który daje wysoką liczbę refleksów na okularach

‣ jeżeli chcesz widzieć wyraźniej (przez soczewkę bez AR światło przechodzi tylko w ok. 87%, a przez soczewkę z AR aż w ok. 99%)

‣ jeżeli chcesz oglądać świat w większym kontraście

‣ jeżeli często pracujesz przy sztucznym świetle

‣ jeżeli prowadzisz samochód

‣ jeżeli chcesz by twoje oczy były dobrze widoczne przez Twoich rozmówców (ważne zwłaszcza przy zrobionym makijażu oka)

‣ jeżeli masz już dosyć widzenia w swoich okularach własnych oczu i rzeczy znajdujących się za lub nad Tobą, które odbijają się w soczewkach

    Powłoki AR (antyrefleksyjne) poprawiają kontrast widzenia oraz przejrzystość soczewek (aż do ok. 99%). Są one szczególnie polecane dla osób pracujących przed monitorami komputerowymi oraz w sztucznym oświetleniu, gdyż zmniejszają uczucie zmęczenia oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym. Powłoki AR eliminują refleksy świetlne pojawiające się po obu stronach soczewek. Refleksy takie rozpraszają uwagę, ograniczają czystość widzenia oraz drażnią oczy.

    Rozwój technologiczny przyczynił się do znacznego poprawienia jakości soczewek okularowych. Zastosowanie różnego rodzaju powłok uszlachetniających zwiększa jakość widzenia oraz komfort użytkowania okularów. Dodatkową zaletą powłok AR jest wygaszenie odbić powstających na powierzchni szkieł okularowych, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Soczewki z antyrefleksem są ponadto odporniejsze na zarysowania a zarazem mniej podatne na działanie temperatur i powstawanie „mgły”.

   Najnowszej generacji soczewki okularowe z AR zawierają aż do 16 warstw uszlachetniających, tj.: superhydrofobowa, oleofobowa, antystatyczna, dwustronne utwardzenia lakierowe.

W porównaniu ze standardowym AR dają one idealnie gładką powierzchnię, która doskonale zapobiega przyleganiu brudu, tłuszczu i wody oraz ułatwia czyszczenie. Dodatkowym ich atutem jest szybsze odparowywani soczewek okularowych.

 

Soczewki bez powłoki AR, mimo zachowania parametrów korekcji wady wzroku:

  • nie dają komfortu dobrego widzenia
  • tracą na przejrzystości poprzez obniżenia transmisji światła od 8 do 15%
  • dają mniejszy kontrast widzenia

    Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.

    Powłoka AR przy wszystkich swoich zaletach ma jedną "wadę". Uzyskana dzięki niej wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że jest na niej widoczna każda odrobina kurzu czy brudu. Można odnieść wrażenie, że "szybciej się brudzą", co jest nieprawdą. W związku z powyższym producenci łączą powłokę AR z powłokami hydrofobowymi (odpychają cząsteczki wody) oraz lipofobowymi (odpychają cząsteczki tłuszczu). Rozwiązanie to ułatwia utrzymanie soczewek w czystości.

#optykrudaśląska #optyktarnowskiegóry #visionsoptyk