Kiedy Dziecko potrzebuje okulary?

Michał Raczkowski 16 mar, 2016 O okularach Hit: 1103
Kiedy nsze dziecko potrzebuje okularów? Od czego należy zacząć, gdzie się udać i na co zwracać uwagę.

Powszechne wśród dorosłych wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm – zwykle ujawniają się już w dzieciństwie. Powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych, często uwarunkowanych genetycznie. Warto już od najmłodszych lat zadbać o wzrok dziecka.

Gdy któreś z rodziców czy dziadków ma wadę wzroku, dziecko może ją odziedziczyć. Ryzyko rośnie, jeśli oboje rodzice są np. krótkowidzami. Ale wadę wzroku może mieć też malec bez genetycznych obciążeń. 

Co powinno niepokoić

Jeśli oko jest zbudowane prawidłowo, malec dobrze widzi na odległość i z bliska. Jeżeli ma z tym problemy, mruży oczy, przybliża przedmioty do twarzy lub je oddala. Gdy to zauważysz, idź z nim do okulisty. Zrób to też wtedy, gdy ktoś w bliskiej rodzinie ma wadę wzroku.

 Zgłoś się na badanie wzroku, jeżeli dziecko:

1. Przybliża do twarzy zabawki albo obrazki.
2. Mruży oczy, przyglądając się czemuś z bliska.
3. Podchodzi do telewizora, jednak nie po to, by dotknąć rączką obraz (tak robi większość dzieci), tylko żeby lepiej widzieć.
4. Nie dostrzega, np. na spacerze, pieska czy gołąbka, którego Ty widzisz.
5. Często trze rączkami oczy.
6. Przechyla głowę, gdy na coś patrzy.
7. Nie poznaje bliskich, musi się dłużej wpatrywać, by odróżnić znajome osoby.

 Gdy oczka „uciekają”

Zez może się sporadycznie zdarzać w pierwszych miesiącach życia. Ale gdy oczy są na stałe ustawione na zewnątrz (zez rozbieżny) lub do siebie (zbieżny), albo też w różnych kierunkach (zez naprzemienny), czy wtedy gdy maluszek zezuje, mimo że ma już pół roku, powinnaś iść z nim do okulisty. 
Zezowanie jest zwykle skutkiem niejednakowego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu wada wzroku. Im wcześniej usunie się przyczynę zeza, tym szybciej dziecko zacznie prawidłowo widzieć. Zwykle okulista przepisuje szkła korekcyjne. Czasami zaleca też zasłanianie oka widzącego lepiej, żeby to słabsze i bardziej „leniwe” zmusić do intensywniejszej pracy. 
Niekiedy stosuje się także ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu, np. wodzenie wzrokiem za palcem. Jeżeli jednak okulary i ćwiczenia nie dadzą spodziewanych efektów, zazwyczaj trzeba zrobić operację. 


Dlaczego telewizja i komputer psują oczy?

Gdy dziecko wpatruje się w ekran, oczy są cały czas zmuszone do intensywnej pracy, co może je nadmiernie obciążać. Wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem niekiedy przyspiesza powiększanie się krótkowzroczności.

Jakie okulary wybrać dla dwulatka?

Lekkie i nietłukące. Najlepiej, by były wykonane z utwardzonego, bezodpryskowego plastiku. Powinny mieć miękkie oprawki, zaokrąglone zauszniki i specjalną osłonkę na nosek. Na początku maluch zapewne będzie zdejmował okulary. Szybko jednak przestanie, gdyż zorientuje się, że lepiej w nich widzi. Gdy różnica między wadą w jednym i drugim oku przekracza 4 dioptrie, konieczne są soczewki kontaktowe. 
Jednak ich zakładanie i zdejmowanie wiąże się u dzieci ze stresem, maluchy często je gubią, odruchowo pocierając oko. Dlatego, jeśli to nie jest konieczne, lepiej, żeby małe dziecko nosiło zwykłe okulary.

#optykrudaśląska
#optykpiekaryśląskie #optyktarnowskiegóry